top of page

Insuldi ABC

Minul on peagi aasta täis saamas hemorraagilisest insuldist ning mõtlesin sellega seoses panna kokku insuldi ABC! Nimelt minu pere kogemus sellel teekonnal on meeletu googeldamine (mis kestab tänaseni), sest Eesti riik ei ole kuigi palju abiks sel teekonnal olnud. Niiet kui isegi vaid üks inimene saab tänu järgnevale abi ja toetust, siis see postitus on juba asja ette läinud.


On kaks erinevat insuldivormi. Üks on isheemiline insult ehk ajuveresoone tromb. Teine on hemorraagiline insult ehk ajuveresoone lõhkemine, mis on palju harvem kuid ka laastavam.


Eesti riigis aga pannakse rõhku vaid isheemilisele insuldile, sest seda tuleb ette tihedamini. Nimelt minu ema, minu juhtumi alguspäevadel, leides insuldipatsiendi raviteekonna, kust pidavat leidma abi, toetust ja mida haigekassa rahaliselt toetab jne, hakkas ta arstilt selle kohta rohkem uurima, mille peale ta sai aga vastuse: “Oi aga see ei kehti teie tütre puhul, see on vaid isheemilise insuldi puhul” ning kui ema julges siis küsida, et aga kust ta siis hemorraagilise insuldi kohta abi ja tuge leiab, siis öeldi, et hemorraagilise insuldi puhul peate ise abi otsima. Lahe eks?

Aga see selleks, asume asja juurde, sest ma ei ole siin, et laimata, vaid inimesi aidata - vähemalt niipalju, kui ma oskan!


Peale intensiivi soovitan kindlasti minna Haapsalu Neuroloogilisse Rehabilitatsioonikeskusesse. Kui veel nõrk ja hädine, siis seal saab jalad alla. Minule organiseeriti sinna koht haigla poolt. Seal aga ei eksisteeri logopeedi (vähemalt minu ajal mitte) - ka see organiseeriti ekstra minu jaoks sinna. Ilmselt minu intensiivi logopeedi, Veronika Raudsalu, poolt, kes oli lausa fantastiline. Kindlasti kindlasti kindlasti suur rõhk logopeedile ja näo massaazile - esimesest päevast alates - kui vaja, võta julgelt minuga ühendust, võin lausa näomassaazi jagada!


Haapsalu kohta veel minu silme läbi nii palju, et seal jääb üpriski kiirelt tegevust väheks - vähemalt minusuguse noore jaoks. Juba kuskil 3 kuud peale insulti hakkasin tundma, kuidas ma võiks ja tahaks palju rohkem teha, kui seal võimaldatakse ja palatis omaette võimlemisi saan ka koduseinte vahel teha.

Paberimajandus… Esmalt tuleb vajadusel insuldipatsient registreerida töötukassas töövõimetuks ja taodelda puue ning invaliidsus. Kaks viimast tehti minu jaoks samuti töötukassa ametniku poolt. Seejärel saab vallast küsida VIP-parkimiskaardi (ehk inva parkimiskaart, aga ma kutsun seda vähe teistmoodi, sest see annab VIP õigused ning selline sõna on paju julgustavam ja edasiviivam).

Heads up! Minul võttis töövõimetuse taotlemine väga pikalt aega. Lausa 2 korda pidin otsust vaidlema kuniks mind lõpuks oldi nõus töövõimetuks tunnistama. Seega, kui alguses öldakse, et ikka 100% töövõimeline, siis vaidle otsust seni, kuni sinu taotlus kellegi asjaliku kätte jõuab.

Ka sotsiaalset rehabilitatsiooni saab taodelda.

Nii palju (vähe) olen mina kursis selle maailmaga… Nüüd aga edasi… Mille kohta tasub uurida ning mis mind aidanud on…


Esiteks. Ma olen väga-mega-giga kurb, et ma ei hakanud uurima CBD õli kohta juba alguses. See on toode, mida peaks tarbima hakkama KOHESELT! Tegelikult isegi terve inimene - kaitsval eesmärgil. See on mind nii palju aidanud. Selle kohta kirjutasin lausa eraldi blogipostituse - mine loe!


www.organia.eu lehel koodiga karmel30 soodus!


Ma tean, kui klišeena see kõlab, aga liikumine - liikumine - liikumine!


Kohe esimesest päevast tuleb insuldipatsiendi jäsemed liikumises hoida. Vähesed pääsevad spastilisuseta. Kui spastilisus tõmbab keha kokku, lihased lühemaks ja sissepoole, siis peab tegema liigutusi just eemale ja väljapoole - venitama.


Spastilisus vs spasm.

Spastilisus on sümptom, mis põhjustab lihaste jäikust ning raskelt liikumist.

Spasm on lihase järsk jäigastumine, mis võib panna jäseme äkiliselt liikuma või kokku tõmbuma.


Kui säär on spastiline, siis tasub kasutama hakata ööortoosi. Selle eesmärk on säärelihaseid venitada. Käisin mina erinevaid night-splinte proovimas, kuid kõige paremini sobis mulle Ortoosikeskusest saadud ortoos. Kindlasti on inimesed erinevad, kuid soovitan selle proovimisest alustada. Oluline asi, mida jälgida, on see, et kand peab ortoosi vastus püsima!

Ka käe spastilisuse puhul - eriti sõrmede - on ortoosid saadaval, et näpud ei hoiaks kogu aeg rusikasse. Ka neid otsisin ma meeletult üle linna, aga polegi sobivat leidnud, kus oleks kõik sõrmed - ka pöial - hoitud ja venituse all. Ühest kohast tellisin midagi, kuid tänaseks on juba liiga kaua seda oodanud ning siiani pole kohale jõudnud, seega you’re on your own with this. Kindlasti, kui leian miskit, täiustan seda postitust.


Kui varbad hoiavad krönksu - haamervarbad - siis nende päästmiseks ma polegi veel ideaalset toodet leidnud. Night splint veidi on isegi kaasa aidanud varvaste venitamisele. Kuid kui haamervarvsus on väga tugev ja isegi jalanõuga valus kõndida, siis on silikoonist padjake, mida saab varvaste alla panna, et puude maaga oleks natukenegi pehmem. Neid on meeletult palju erinevaid, et tõesti peate selle jaoks õige leidma läbi katsetamise.


Kui labajalg hoiab spastilisuse pärast sissepoole, ehk ei suuda dorsaalfleksiooni teha, või on raskem drop foot, siis soovitan neuroortoosi. Seda saab proovida Tervelines füsioterapeut Pille-Riika Lepiku juures. Jah, see on kallis. Kuid kui sa oled töövõimetu ja invaliid, siis saab sotsiaalkindlustusametisse taotluse sisse anda, et Eesti riik maksaks 90% selle eest.

Et seda taodelda, on sul vaja saata nende emailile:

  1. Videod - näitamaks nende vajalikkust ja kasulikkust igapäevaellu.

  2. Arsti/füsio tõend selle vajaminemise kohta.

  3. Hinnapakkumine

  4. Täidetud abivahendi erisuse taotlus - blankett siit

Ka käe jaoks on neuroortoos olemas - sellel on nii treeningfunktsioon, kui ka igapäeva toimetuleku funktsioonid. Kõik sama jutt, mis jala puhul.


TOITUMINE! Ma ei ole isiklikult veel aru saanud, miks haiglates ja taastusravikeskustes on söögiks mega lurr toit. Äkki sellepärast, et sealsetel töötajatel vähem tööd oleks väljaheidete koristamisega!? Kuid organism vajab taastumiseks ja kasvamiseks proteiini! Seega, hästi proteiinirikas toit! Ja mida taimsem proteiin, seda parem! Miks? Sest inimkeha vajab loomse seedimiseks kordades rohkem energiat, kui taimse seedimiseks. Ja peale insulti (tegelt mistahes vigastust) me ju tahame, et kogu meie vaba energia läheks taastumise peale, mitte seedimise.


Julgelt jooge proteiinijooke või lisage proteiinipulbrit smuutidesse, sest tihtipeale sellises olukorras ei suuda väga palju süüa - juua aga küll! Ning keha vajab ka vitamiine - sellepärast smuuti soovitus.

PS! Ära tee ainult marja smuutit. Kasuta hästi palju erinevat toorainet - ka rohelist ja juurvilju!
Ja soovitan ka pussu haisu tähele panna. 🤓 Kui pussu hais muutub mädamuna haisuks, siis on dieet LIIGA proteiinirikas ja keha ei suuda seda proteiinikogust ära kasutada, niiet kärpige veidi. Üle pole mõtet ka tarbida 😉


Väga väga väga oluline on keha hästi liikumises hoida ja seda mudida - seega, massaazid, füsiod, kodused trennid, jõusaal jne. Ausalt, mida rohkem seda uhkem! See pole koht, kust kokku hoida, kui on soov taastuda!


Mina leidsin Tallinnas fantastilise füsioterapeudi, kes tõesti on hingega asja juures. Soovitan teistelegi - Rainar Vahtrik Reaktist.


Haapsalus olles sain aru, kui hästi mõjub kinnistele kehaosadele manuaalteraapia. HNRKs tegi seda mulle imeline Siiri Peetris ning Tallinnas hakkasin külastama tema koolitajat Andrei Kipper’it.


Samuti peale inimeste imelisi kogemuslugusid kuuldes, viis mu ema mind otsemaid Ivo Koltsi juurde ultraheliteraapiasse, kus käin ka igakuiselt.


Ning ma tean, tegevusteraapia ei ole meeltmööda paljude jaoks, but gotta get done, kui kätt liikuma tahad saada. Pika katsetamise peale leidsin lõpuks omale sobiva inimese Fertilitasest Liis Bonderi näol!


Ärme unusta ka vaimset poolt. Jah, Haapsalus käies tegeles minuga psühholoog, kuid ma tunnen, et Biofeedback sobib minule paremini, sest ma ei pea seal oma negatiivset lahkama ehk seda endale valju häälega korrutama. Seda saab teha Tallinnas Ülle Toomeoja teraapiakeskuses. Minu terapeut on Ivar Leiten ja julgen kõiki tema poole suunata!


Jällegi. Igaühele sobib oma, kuid väljatoodud nimesid julgen tõepoolest soovitada.


Veel on mind väga palju aidanud harjutustega Rehab HQ. Soovitan kindlasti vaadata, et koduseks tegevuseks ideid saada!


Näo liikuma saamiseks oli meeletult abi näo massaazist, mille minu imeline logopeed haiglast - Veronika Raudsalu - mulle andis. Ja seda tehti mulle kodus 3-5 korda päevas lausa! Jagan meeleldi - võtke ühendust, selle saamiseks.


Koju olen eelmainitule veel varunud:

  1. Elektrostimulatsiooni masina - Chattanooga Rehab

  2. Akupunktuuri pastaka (amazonist odava raha eest)

  3. Massaazipüstoli

  4. Blackboard - vaata

  5. Infrapuna soojateki

  6. Spordihooldusest olen saanud kummilinte, erineva raskusega kummimunasid, tasakaalu padja, akupressuuri mati jne.

Muideks enne, kui koju infrapuna mati tellisin, siis veendusin selle kasulikkuses Bodytherapys - sooja infrapunateraapias. Sest olin nii palju kuulnud, et soe kliima tuleks minu taastumisele meeletult kasuks. Kui spastilisus muudab keha kangeks, siis ega külm sellele tõepoolest kaasa aita, sest juba terve inimesena tunned, kuidas tõmbud külmaga kangeks. Kuna sellist võimalust, et soojale maale kolida, pole, siis otsisin lahendust, mis veel aidata võiks - leidsingi. Infrapuna kiirgus ulatub ligikaudu 5 cm sügavusele meie kehas ning soojendab seda seespidiselt. Seega aitab see spastilisust leevendada.


Kodustes tingimustes on mind ka väga palju aidanud mediteerimine (just Joe Dispenza) ning Wim Hof hingamine.


MEELETULT OLULINE on eesmärkide seadmine ja nende endale visualiseerimine. Küll ja veel tuleb ette hetki, kus tahaks lihtsalt alla anda ning sellistel hetkedel on meeletult oluline eesmärkide meelde tuletamine ja nende endale korrutamine - ainus asi, mis uuesti tegutsema suudab panna!

 

Küsimuste puhul julgelt minuga ühendust võtta!


Ning kui sul on endal millegagi, mida ma siin juba maininud pole, positiivseid kogemusi, siis jäta kommentaar või kirjuta otse mulle!

bottom of page