top of page

Treener

Saadaks teid nädalavahetusele ühe väikese mõttega, mis mul juba ammu meeles mõlgub, kuid kunagi pole olnud seda mahti jutuks võtta.


Mis te arvate, miks inimesed õpivad aastaid koolis kehakultuuri, et treeneriks saada? Või miks me veedame treenerikoolitustel tunde kõik koos harjutusi tehes? Kas te olete kunagi mõelnud, miks selle kõige peale aega ja raha “raisatakse”, kui saab ka YouTube lahti võtta ja sealt harjutusi leida või Googlest väga häid treeningkavasid?

On väga tore, et inimesed tahavad enda sõpradesse trennipisikut süstida neid endaga saali kaasa võttes ja aidata neil parem vorm saavutada, kuid seal kipuvad pahatihti olema ka miinusküljed.

Olen omajagu neid olukordi täheldanud üle maailma ja tahaks teid veidi rohkem sellele mõtlema panna, et miks peaks treeneritöö jäetama treeneritele.


On kolme tüüpi sõpru:

  1. Esimene neist, on see, kellel on mega hea keha tunnetus. Kes sooritab ise harjutust väga hästi. Kes oskab ka teise inimese puhul jälgida, kui nende kehahoiak harjutust tehes neile liiga võib teha ning on pädev seda korrigeerima.

  2. Teine inimtüüp on see, kellel on ka hea keha tunnetus ning teeb seeläbi ise harjutust hästi, kuid ei oska teise inimese puhul viga silmata, ega parandada.

  3. Ning viimaseks inimtüübiks toon välja need, kes ei oska ei ise harjutust teha, ega ka teist juhendada.

Võibolla on neljas ka, kes ise harjutustega hakkama ei saa, aga teisi oskab väga hästi aidata, kuid mina seda veel oma silmaga kohanud ei ole.


Ehk. Nagu aru saate, mul on südamel inimestele pikas perspektiivis liiga tegemine, kuigi kavatsused on siirad ja head. Miks ma ütlen pikas? Sest tihtipeale vale liigutusmuster võib välja lööma hakata alles tükkmaad hiljem.

 

Ära saa minust valesti aru, liikumine on hea ja inimkeha on reaalselt loodud seda tegema väänates toda absoluutselt igatpidi, kuid raskusi tõstes pole keeruline endale haiget teha.

 

Kuna mina olen terve elu väga aktiivne olnud, alati trenni teinud - isegi võistelnud, siis minu ümber on ka pigem see aktiivne inimkiht olnud. Ning jaa, tunnistan - olin samuti üks neist väljatoodud inimtüüpidest, aga tänu minu trennistaažile ja gruppides treenimisele ning aastatepikkuse kõikide vigade paranduste kuulmisele ma õnneks kuulusin esimesse gruppi. Kuni ma kätte võtsin ja ise treeneriks õppima läksin ning omajagu uusi teadmisi sain! Kui ma siis treenerina veel tööle hakkasin üllatusin aina rohkem ja rohkem nähes kui erinev kehatunnetus inimestel on - ning minu treeneristaaž pole teab mis pikk teatud põhjustel!


Niisiis! Minu palve on. Kui sa tahad inimesi treenida, palun õpi treeneriks. Kui sa tahad sõbraga saalis käia, siis minge koos alguses treeneri juurde, et edaspidi ehk üksteise sooritusi korrigeerida, sest treener ju ütles, mida jälgida! Ka see, et üks käib treeneriga saalis ära ja siis hakkab oma sõpra juhendama, ei aita, sest inimeste kehad on nii erinevad. Võib juhtuda, et sa ei teinud ‘viga’, mida tema teeb. Ehk sa ei oska seda tuvastada, kuna treener sinuga saalis olles seda ei parandanud ega maininud. Või veel - kui vigu on palju, siis tihtipeale treenerid alustavad suurimate vigade parandamisega ja annavad vaid paar nippi trenni jooksul, sest muidu oleks uut informatsiooni inimese jaoks liiga palju! Niiet kõige parem? Võta endale treener ja saa tema professionaalse pilgu läbi endal harjutused selgeks, et edaspidi saalis enesekindlalt raskustega ringi käia ning soovita sõbrale sama.


See, et leidub ka treenereid, kel pole õrna aimu asjadest, on juba totaalselt omaette kurb teema. Niiet kindlasti konsulteeri ja uuri enne maad, kui ennast kellegi hoolde usaldad!


Samamoodi treeningkavad. Kuna kõik inimkehad pole ühe puuga löödud ja kõikidel ei ole samad eesmärgid, siis treener saab sulle sinu keha ja soove arvestades vastava kava teha! Näiteks minu üks suurimaid projekte oli inimese treenimine, kellel oli diski prolaps ja väga halb selg, et isegi niisama kükkimine oli probleemne. Kuid õigeid harjutusi tehes õigete raskustega sai isegi selle korda. Tänaseks on tema selg juba nii tugev, et kükib 150 lisakiloga! So proud! 😎

Ning muideks. Treeneriga saalis käimisel on veelgi boonuseid. Minu silmis on aga parim see, et ise ei pea kordusi lugema ega muretsema, et äkki ma jään liiga kauaks passima, sest ta teeb kõik muu vajaliku sinu eest ära. Ise saad rahulikult harjutust sooritada ja oma mõtte 100% töötaval lihasel hoida! 🤭

 

Nüüd kõik trenni!

 

PS! Kui te ei oska treenerit valida, siis küsige, ehk ma oskan soovitada! 😉

Ma olen eluaeg olnud väga emotsionaalne inimene. Kui miskit läheb veidi paremini, siis ma säran nagu täht ja kui miskit läheb tsipa kehvemini, siis on elu läbi. Ehk ma olen oma emotsioonidega pidevalt

bottom of page